Slide background

@

پورتال ساز نامحدود سامنا

...سفارش

پورتال ساز نامحدود

ساخت انواع پورتال در چند دقیقه

پانل مدیریت پیشرفته

Slide background

نرم افزارهای تحت وب
تولید نرم افزار پورتال

پورتال ساز ، فرم ساز و...

...سفارش

      » عضویت/ثبت سایت  
ثبت آنلاین سفارش، سرویس های هاست و ثبت دامنه و طراحی سایت و پورتال و دیگر خدمات و محصولات ایران وب سرویس.
» ورود به سامانه پشتیبانی شرکت 

- انواع نام دامنه (دامین)

حوزه com.

 متداولترین نوع حوزه است که برای اکثر سایتها از جمله سایتهای شخصی و تجاری و موضوعات عمومی مناسب است .

حوزه net.

مخصوص موسسات خدمات اینترنتی است. همچنین این نام مخفف کلمه Network به معنای شبکه است.

حوزه  org.

بیشتر مناسب سایتهای سازمانی و موسسات آموزشی است البته به نوعی برای موسسات غیر انتفاعی نیز مناسب است البته اگر سایت شما یک سایت علمی است این نوع حوزه دامنه هم می تواند برای شما بسیار مناسب باشد . نام این نوع حوزه از کلمه Organization به معنی سازماندهی گرفته شده است .

حوزه biz.

مخصوص سایتهای تجاری است و نام آن نیز از نوع تلفظ کلمه business به معنی تجارت گرفته شده است .

حوزه info.

بیشتر مخصوص سایتهای اطلاع رسانی و منابع آموزشی است . همانطور که کاملاً مشخص است نام این نوع حوزه از کلمه information به معنی اطلاعات گرفته شده است .

حوزه gov.

مخصوص سازمانهای دولتی است . همانطور که کاملاً مشخص است نام این نوع حوزه از کلمه Government یعنی دولت گرفته شده است .

حوزه edu.

مخصوص سایتهای آموزشی است . همانطور که واضح است نام این نوع حوزه از کلمه educational به معنی آموزشی گرفته شده است.

حوزه name.

این حوزه مخصوص اشخاص حقیقی است یعنی هر کسی که می خواهد یک سایت شخصی برای خود ایجاد کند می تواند از این نوع دامین استفاده کند.

حوزه ws.

مخصوص سایتهای منبع یعنی معمولا برای سایتهایی که نقش منبعی بزرگ از اطلاعات و یا فایلها و... را دارند بکار می رود. این نوع حوزه مخفف Western Samoa ( کشور ساموا ) است ولی همانطور که از ظاهر آن پیداست شباهت زیادی به مخفف کلمه Web Site دارد به همین دلیل بسیاری از سایتها از این نوع حوزه استفاده می کنند.

حوزه web.

همانطور که پیداست این نوع حوزه دامنه مخصوص سایتهایی است که به موارد و مباحث Web می پردازند.

حوزه us.

این نوع ، دامنه ملی کشور آمریکا است،اما بعضی از سایتها با محتوای دوستیابی و یا سایتهای فامیلی نیز از این نوع دامنه استفاده می کنند زیرا همانطور که می دانید این نوع دامنه بمعنی "ما" است.

حوزه mobi.

این نوع دامنه مخفف کلمه Mobile بوده و مخصوص سایتهایی است که با خدمات و یا محصولات مربوط به موبایل سر و کار دارند.

حوزه cc.

این نوع دامنه در سال 1997 بوجود آمد و در واقع بدین منظور که دامنه ای در تناوب دامنه com. باشد ایجاد شد. همچنین این نوع دامنه مخصوص سایتهای تجاری است.

حوزه های co.uk. و org.uk. و me.uk.

uk مخفف United Kingdom بوده و در واقع این پسوند مخصوص ایالت بریتانیا و ایرلند است اما در حال حاضر به صورت پسوندی برای بسیاری از سایتهای اروپایی تبدیل شده است.

انواع حوزه هایی مثل  ir. و de. و jp. و... حوزه هایی هستند که معرف نام کشور مربوطه هستند مثلا دامنه ir معرف کشور ایران و  de برای کشور آلمان و jp  برای کشور ژاپن و بسیاری دیگر .

 

:: دامنه های ایرانی ir.

 

حوزه ir.

دامنه ir و زیر مجموعه های آن از جمله ac.ir و co.ir و net.ir و... مختص کشور ایران بوده و ثبت این نوع دامنه فقط بصورت یکساله و یا پنجساله امکانپذیر است. ضمنا ثبت دامنه ir برای عموم آزاد است ولی ثبت دامنه های زیر مجموعه آن که قبلا اشاره شد دارای قوانینی است که در بخش قوانین ثبت دامنه بطور کامل بیان شده است.

حوزه ac.ir.

این دامنه از زیر مجموعه های دامنه ir بوده و مختص دانشگاهها و مراکز آموزش عالی با مجوز رسمی از وزارت علوم بوده و جهت ثبت این دامنه ارائه کپی مدارک فوق الزامی است.

حوزه co.ir.

این دامنه مخصوص شرکتهای تجاری غیر دولتی ثبت شده است و متقاضی ثبت این دامنه باید دارای شرکت ثبت شده باشد و برای ثبت آن ارائه کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت و کپی اساسنامه شرکت الزامی است.

حوزه net.ir.

این دامنه مختص شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت و شبکه (آی اس پس) بوده و متقاضی ثبت این دامنه می بایست کپی مدارک و  مجوز ISP خود را ارائه نماید.

حوزه org.ir.

این دامنه نیز از زیر مجموعه های دامنه ir بوده و مختص شرکتها و موسسات غیر انتفاعی و موسسات بین المللی ثبت شده است و برای ثبت این دامنه ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه یا سازمان الزامی است.

حوزه gov.ir.

این دامنه مختص سازمانهای دولتی و وزارتخانه های جمهوری اسلامی ایران و بخش های اجرایی موسسات دولتی است و بمنظور ثبت این دامنه ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی است.

حوزه id.ir.

این دامنه همانطور که از نام ان پیداست مختص افراد حقیقی تابع کشور ایران است و برای ثبت آن متقاضی می بایست فتوکپی شناسنامه خود را ارئه نماید.

حوزه sch.ir.

این دامنه مختص موسسات آموزشی و مدارس و سایر سازمانهای آکادمیک دارای مجوز رسمی وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و متقاضی ثبت این دامنه می بایست کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه را ارائه نماید.

 بالا
-------------------------------------------------------------------------------------------


 


Copyright 2006-2020, IranWebService Corporation, All rights reserved.