Slide background

@

پورتال ساز نامحدود سامنا

...سفارش

پورتال ساز نامحدود

ساخت انواع پورتال در چند دقیقه

پانل مدیریت پیشرفته

Slide background

نرم افزارهای تحت وب
تولید نرم افزار پورتال

پورتال ساز ، فرم ساز و...

...سفارش

      » عضویت/ثبت سایت  
ثبت آنلاین سفارش، سرویس های هاست و ثبت دامنه و طراحی سایت و پورتال و دیگر خدمات و محصولات ایران وب سرویس.
» ورود به سامانه پشتیبانی شرکت 

قواعد ثبت دامنه

به طور خیلی خلاصه عرض می کنیم که نام سایت یا به اصطلاح دامین ( Domain ) سایت از دو بخش اساسی تشکیل شده است یکی نام انتخابی و دیگری نوع حوزه مربوط به آن نام ، مثل نام yoursite.com که قسمت yoursite نام آن و قسمت com. نوع حوزه مربوط به این نام است.نکات مربوط به دامنه

نام دامنه (دامین)شما و یا به طور خلاصه بگوییم نام سایت شما ( مثل نام iranwebservice.com در سایت ما ) باید شامل اعداد و حروف انگلیسی باشد.

همچنین می تواند شامل خط تیره (-) باشد .

این نام حداکثر می تواند شامل ٦٧ کاراکتر باشد ولی نمی تواند شامل فاصله خالی و یا خط تیره در اول و یا آخر نام باشد بلکه خط تیره (-) فقط می تواند مابین کاراکترهای آن باشد .
مثالهای نام دامنه درست: yoursite و your-site و y-yourname و your24site و...
مثالهای نام دامنه غلط : -yoursite و your site و yourname- و...

بعضی از کاراکترهای غیر مجاز که در نام دامین نباید از آنها استفاده کرد عبارتند از : + = |< , >@ # $

 

قواعد ثبت دامنه های ایرانی ir

برای ثبت دامنه های ایرانی رعایت قوانین زیر الزامی است:

کلیه قوانینی که در بالا اشاره شد در دامنه های ایرانی ir نیز صادق است و باید رعایت گردد.

دامنه های ایرانی ir و... حتما می بایست شامل سه کاراکتر یا بیشتر باشد تا قابل ثبت باشد.

برای ثبت دامنه ایرانی ir ارائه آدرس دقیق پستی و کد پستی ده رقمی الزامی است.

ثبت دامنه های ایرانی ir که مفهوم مذهبی داشته باشند مستلزم مجوز سازمان ارشاد است.

ثبت دامنه هایی که شامل اسامی ملی مثل اسامی اماکن عمومی و وقایع ملی و نام مشاهیر و... است مستلزم ارائه مجوز از سازمان فرهنگ و ارشاد است.

ثبت دامنه های ایرانیir که شامل اسامی شهرها و استانها است فقط برای شهرداریها و استانداریها مجاز بوده و ارائه مدارک رسمی فوق الزامی است.

نامهایی که به هر عنوان به فعالیتها و یا مفاهیمی که مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است ممنوع می باشد.

ثبت نامهایی که به مفاهیم و کلمات اصلی و پایه ای اینترنت مربوط می باشد ممنوع است.

کلیه دامنه ها از طریق پانل شرکت ثبت و پشتیبانی شده و امنیت اطلاعات مشتریان بطور کامل فراهم می شود. در حالتی که مشترک خود صاحب پانل دامنه Ir باشد یا اینکه قصد انتقال دامنه مربوطه را داشته باشد هزینه انتقال که معادل 7.200 تومان می باشد می بایست از طرف مشترک پرداخت شود.

دامنه co.ir. : علاوه بر موارد بالا، این دامنه مخصوص شرکتهای تجاری غیر دولتی ثبت شده است و متقاضی ثبت این دامنه باید دارای شرکت ثبت شده باشد و برای ثبت آن ارائه کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت و کپی اساسنامه شرکت الزامی است.

دامنه ac.ir. : این دامنه از زیر مجموعه های دامنه ir بوده و مختص دانشگاهها و مراکز آموزش عالی با مجوز رسمی از وزارت علوم بوده و جهت ثبت این دامنه ارائه کپی مدارک فوق الزامی است.

دامنه net.ir. : این دامنه مختص شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت و شبکه (آی اس پس) بوده و متقاضی ثبت این دامنه می بایست کپی مدارک و  مجوز ISP خود را ارائه نماید.

دامنه org.ir. : این دامنه نیز از زیر مجموعه های دامنه ir بوده و مختص شرکتها و موسسات غیر انتفاعی و موسسات بین المللی ثبت شده است و برای ثبت این دامنه ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه یا سازمان الزامی است.

دامنه gov.ir. : این دامنه مختص سازمانهای دولتی و وزارتخانه های جمهوری اسلامی ایران و بخش های اجرایی موسسات دولتی است و بمنظور ثبت این دامنه ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی است.

دامنه id.ir. : این دامنه همانطور که از نام ان پیداست مختص افراد حقیقی تابع کشور ایران است و برای ثبت آن متقاضی می بایست فتوکپی شناسنامه خود را ارئه نماید.

دامنه sch.ir. : این دامنه مختص موسسات آموزشی و مدارس و سایر سازمانهای آکادمیک دارای مجوز رسمی وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و متقاضی ثبت این دامنه می بایست کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه را ارائه نماید.

 

نکات انتخاب دامنه مناسب

تناسب با نوع فعالیت وب سایت

همانطور که در اینجا در مورد انواع دامنه و نوع وب سایتهایی که از هر کدام آنها استفاده می کنند صحبت شده است، صاحب وب سایت باید با توجه به محتوای وب سایت خود و نوع محصولات یا خدماتی که ارائه می دهد پسوند مناسبی را برای وب سایت خود در نظر بگیرید. مثلا سایتی که مخصوص به یک دانشگاه و یا موسسه بزرگ آموزشی است بهتر است که با پسوند org. باشد البته این بدان معنی نیست نیست که نباید پسوندهای دیگر داشته باشد.


روان بودن و سرعت به خاطر سپاری آن

دامنه سایت شما در واقع هویت اصلی سایت شماست پس بهتر است که به گونه ای باشد که بیننده با آن راحت بوده و براحتی بتواند آن را به خاطر بسپارد. این نکته برای سایتهایی که فعالیت تجاری دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است.


حتی المقدور از خط تیره استفاده نشود

این نکته بدان معنی نیست که اصلا از خط تیره استفاده نشود بلکه یک دامنه خوب بهتر است که خط تیره نداشته باشد زیرا باعث می شود که بسیاری از کاربران سایت شما با آن راحت نباشند.


کوتاه بودن و کم بودن تعداد بخشهای آن

کوتاه بودن یک دامنه یکی از برتریهای یک دامنه است البته این کوتاه بودن نباید باعث شود که دامنه بی معنی گردد همچنین اگر سعی شود که تعداد بخشهای یک نام دامنه هر چه کمتر باشد محبوبیت آن در نزد بازدید کننده بیشتر است.


استفاده از کلمات کلیدی سایت در نام دامنه

این یک عامل مهم در سرعت به خاطر سپاری نام دامنه شما و همچنین جذابیت سایت شما در نزد بیننده است، یعنی سعی کنید که از کلمات کلیدی موجود در سایت خود و یا متناسب با نوع فعالیت سایت خود در نام دامنه خود بهره برید. مثلا حتما در اینترنت فروشگاههای آنلاین دیده اید که بسیاری از آن در نام دامنه خود از کلماتی مثل product ، online ، store ، shop و ... که در واقع مرتبط با نوع فعالیت و محصولات و خدمات سایتشان است استفاده کرده اند.


استفاده کمتر از شماره ها

سعی کنید که در نام دامنه خود حتی المقدور از اعداد و شماره ها استفاده نکنید. البته اگر بگونه ای بتوانید این شماره را به طرز زیبایی استفاده کنید بسیار خوب است مثلا شماره 2  که در تلفظ مشابه کلمه to است می تواند با استفاده درست، زیبایی خاصی به دامنه ببخشد. همچنین شماره 4 که در تلفظ مشابه کلمه for است نیز با استفاده مناسب می تواند دامنه را بسیار زیبا و خلاصه کند. بالا
-------------------------------------------------------------------------------------------


 


Copyright 2006-2020, IranWebService Corporation, All rights reserved.